Kada je u pitanju čuvanje e-pošte jeste li minimalist ili arhivist? Razmišljate li uopće o sadržaju i važnosti određenog e-maila? Što bi bilo da do njega dođe netko izvana i javno ga objavi?
U koliko od tih e-mailova ima vaših osobnih podataka? Npr. kada ispunjavate neku formu pa vam se vrati potvrda s registracijom uz navođenje svih informacija koje ste u formu upisali.
Ako je nešto jako važno jeste li sigurni da to želite držati u nekom besplatnom e-mail servisu? A ako nije važno zašto to čuvate?
Nakon čitanja ovog teksta pravo je vrijeme za otvaranje inboxa, prebacivanje na zadnju stranicu i pregledavanje arhive e-pošte i odlučivanje što obrisati, a što zadržati.
Putem e-poštu koju odlučite zadržati možete sortirati u logične kategorije kako bi potrebne informacije mogli jednostavnije pronaći kada vam zatrebaju.
Također, ovo je idealan trenutak da, ako ste zaboravili, vidite gdje ste se sve tijekom godina registrirali i odlučite želite li ukloniti podatke s tih stranica.
Prednosti brisanja stare e-pošte
Možda ćete pomisliti da je najveća prednost ušteda prostora, ali to nije niti blizu one prave prednosti, a to je zaštita podataka.
Brisanje e-poruke, pogotovo bez privitka, ne štedi baš toliko prostora da bi to bilo uočljivo pa makar obrisali više stotina ili tisuća poruka.
Veća se vrijednost nalazi u njihovom sadržaju. Jedan, vama u tom trenutku možda nevažan i zaboravljen e-mail, u pogrešnim rukama može značiti razliku između napada na vaš online identitet i vaše sigurnosti.
Staru e-poštu čuvajte kada je vrijednost njenog čuvanja veća od potencijalne prijetnje da staroj e-pošti pristupi netko tko ne bi trebao.
I zato, smeću je mjesto u kanti za smeće pa makar onoj virtualnoj.
Kako znati što obrisati?
U pravilu vrlo jednostavno. Sve ono što vam ne daje vrijednost možete obrisati.
Jednako kao što nećete čuvati sve kataloge trgovačkih centara koji vam budu ostavljni u poštanskom sandučiću tako ne morate čuvati niti njihove i slične promotivne i servise e-mailove.
Nekoliko ideja koje poruke možete izbrisati:
- poruke s detaljima narudžbe hrane (Glovo, Wolt,…)
- pozdravne poruke prijave/odjave na newsletter
- poruke o prijavi na mobilnu/web aplikaciju banke
- poruke o obnovljenoj pretplati na neki online servis (Steam, Netflix,…)
- poruke o najavljenoj/obavljenoj dostavi (HP, DPD, GLS,…)
- stare Booking.com poruke o 10% popusta na sljedeće putovanje
- detalji o isteklim policama obaveznog autoosiguranja
- informativne poruke društvenih mreža
- stare poruke sa skeniranim uputnicama za medicinske postupke
- …
Prevencija
Kako bi si uštedili vrijeme najbolje je gore navedene vrste e-pošte brisati ili sortirati odmah po primitku.
Važan sadržaj i privitke možete spremiti na računalo i u backup, a e-poštu izbrisati.